Login

This Week On The Track

This Week's Meet Highlight

WHITEY SMITH RELAYS CARNIVAL

WHERE: Whitey Smith Stadium, Rogers

WHEN: 3:30 p.m. Friday

IMPORTANCE: It's a little different than the traditional track meets because everything is done in a relay format -- even the hurdles and the field events.

SCHOOLS INVOLVED: Bentonville High, Bentonville West, Branson, Mo., Fayetteville, Fort Smith Southside, Rogers Heritage, Rogers High, Springdale Har-Ber, Springdale High, The New School

Other Meets Involving Northwest Arkansas Schools

TUESDAY

Mansfield Tiger Relays (rescheduled from last week) -- Booneville, Charleston, Clarksville, Fort Smith Northside, Greenwood, Hackett, Hartford, Lamar, Lavaca, Magazine, Mansfield, Paris, Union Christian and Waldron.

THURSDAY

Anstaff Relays at Green Forest -- Alpena, Green Forest, Haas Hall-Fayetteville, Harrison, Huntsville, Valley Springs, Western Grove

Blackhawk Relays at Pea Ridge -- Bentonville West, Cedarville, Decatur, Elkins, Farmington, Gentry, Greenland, Haas Hall-Bentonville, Haas Hall-Rogers, Johnson County Westside, Life Way Christian, Pea Ridge, Prairie Grove, Providence Academy, The New School.

FRIDAY

Cyclone Relays at Russellville -- Alma, Clarksville, Johnson County Westside, Magazine, Van Buren.

IT HAPPENED LAST WEEK

Two more state records were put on notice for possibly being broken later this spring, and they are not in the pole vault this time.

Demetrice Holliday of Batesville has shown he is capable of breaking the Class 5A state record in the boys triple jump. Holliday did it Thursday during the Pioneer Relays when he went 47 feet, 3 inches in the triple jump, surpassing the 47-0 set by Camden Fairview's Dominique Reed in the 2012 state meet.

Meanwhile, Rogers High's girls 4x800-meter relay team served notice that it is capable of breaking a state record in that event. The team of Emily Efurd, Olivia Breazeale, Anna Jeffcoat and Ali Nachtigal turned in a state-best time of 9 minutes, 34.63 seconds Friday during Border Clash at the Tiger Athletic Complex, and the Class 7A state record currently stands at 9:37.51, set by Bentonville in 2016.

The Arkansas Activities Association ruled that state records can only by set during state meets or during the overall Meet of Champs each year, so both records are safe until May 3. Holliday will try to set his mark during the Class 5A state meet at Magnolia while Rogers' girls will try to set their record during the Class 7A state meet in Bryant.

------------

State's best performances of 2018

BOYS

100

Jadon Jackson, Bentonville West -- 10.71

Jadyn Loudermilk, Bentonville High -- 10.79

Cooper Elliot, Pea Ridge -- 10.90

Ty Graser, Rogers Heritage -- 10.93

Robert Whitfield, Jacksonville -- 10.94

Travis McKnight, Pine Bluff -- 11.02

Kyren Batey, Foreman -- 11.06

Tyreese Smallwood, Bentonville West -- 11.09

Destine Scott, Little Rock Central -- 11.09

200

Travis McKnight, Pine Bluff -- 22.08

Devin Dougherty, Bentonville High -- 22.21

Jadon Jackson, Bentonville West -- 22.35

Destine Scott, Little Rock Central -- 22.37

Robert Whitfield, Jacksonville -- 22.45

Sean Jamerson, Conway -- 22.49

Cooper Elliot, Pea Ridge -- 22.64

Cade Clark, Benton -- 22.70

400

Devin Dougherty, Bentonville High -- 49.39

Tevin Eckwood, Springdale Har-Ber -- 49.99

Jadon Bartholomew, Springdale Har-Ber -- 50.31

James Milholen, Bentonville West -- 50.44

Ethan Carney, Springdale Har-Ber -- 50.50

Destine Scott, Little Rock Central -- 50.57

Connor Escajeda, Pea Ridge -- 50.83

Knowledge Hood, Lake Hamilton -- 50.86

800

Zerai Belai, Bentonville High -- 1:59.25

Coleman Wilson, Bentonville High -- 1:59.72

Colby Swecker, Lake Hamilton -- 1:59.77

Hector Hernandez, De Queen -- 1:59.99

Cody Weldon, Lake Hamilton -- 2:00.41

Ethan Carney, Springdale Har-Ber -- 2:00.88

Daniel Graham, Bentonville High -- 2:01.43

Noah Eskew, Jessieville -- 2:01.46

1,600

Chris Barrientos, Bryant -- 4:27.33

Daniel Graham, Bentonville High -- 4:28.58

Lukas Pabst, Bentonville High -- 4:28.61

Coleman Wilson, Bentonville High -- 4:28.69

Brett Borchert, Springdale Har-Ber -- 4:30.23

Colby Swecker, Lake Hamilton -- 4:31.16

Tyler Bender, Rogers High -- 4:33.45

Parker Ables, Heber Springs -- 4:34.48

3,200

Camren Fischer, Fayetteville -- 9:22.43

Chris Barrientos, Bryant -- 9:32.48

Lukas Pabst, Bentonville High -- 9:47.81

Coleman Wilson, Bentonville High -- 9:50.07

Andrew Straessle, Little Rock Catholic -- 9:51.62

Parker Ables, Heber Springs -- 9:53.18

Luke Walling, Cave City -- 9:54.66

Colton Simmons, Bentonville High -- 9:55.53

110 Hurdles

Tommy Grady, Conway -- 14.82

Irijah Price, Texarkana -- 14.92

DJ Sturgis, Benton -- 14.98

Michael Williams, North Little Rock -- 14.96

Cameron Collier, Texarkana -- 15.01

Liam Alderson, Rogers Heritage -- 15.02

Shaka Bogan, Marion -- 15.10

Josh Williams, Maumelle -- 15.17

300 Hurdles

Tanner Manasco, De Queen -- 39.19

Tommy Grady, Conway -- 39.98

Adrian Block, Prescott -- 40.59

Austin Compton, Fayetteville -- 40.72

Deterrion Curtis, Camden Fairview -- 40.75

Juwan Terry, North Little Rock -- 40.88

DJ Sturgis, Benton -- 41.00

Shaka Bogan, Marion -- 41.13

4x100 Relay

Little Rock Central -- 42.70

(Will Meredith, Destine Scott, Woyn Chatman, Channing Foster)

Bentonville High -- 42.80

Bentonville West -- 43.03

Conway -- 43.18

Benton -- 43.28

Crossett -- 43.37

Batesville -- 43.43

Springdale Har-Ber -- 43.85

West Memphis -- 44.07

4x400 Relay

Springdale Har-Ber -- 3:25.06

(Ethan Carney, Cole Garza, Jadon Bartholomew, Tevin Eckwood)

Lake Hamilton -- 3:28.14

Bryant -- 3:31.93

Cabot -- 3:32.68

Maumelle -- 3:32.82

North Little Rock -- 3:33.00

Bentonville High -- 3:33.37

Pea Ridge -- 3:34.65

4x800 Relay

Lake Hamilton -- 8:17.24

(Ethan Wacaser, Skylar Davis, Colby Swecker, Cody Weldon)

Rogers High -- 8:19.31

Springdale Har-Ber -- 8:19.83

Vilonia -- 8:22.70

Benton -- 8:30.13

Cabot -- 8:32.89

Magazine -- 8:34.30

Genoa Central -- 8:36.26

Discus

Bryant Parlin, Bentonville High -- 157-4

Mason Clark, Gentry -- 157-2.5

Hayden Wiatrek, Bentonville High -- 144-11

Elijah Ansley, Springdale Har-Ber -- 139-3.5

Korlin McKinney, Conway -- 139-0

Blake Wade, Springdale Har-Ber -- 137-4.5

Keynan Davis, Magnolia -- 135-2

John Faulkenberry, Gentry -- 134-6.75

High Jump

Taelon Peter, Russellville -- 6-7

Johnathan Jones, Little Rock Central -- 6-6

Shamon Smith, Texarkana -- 6-5

Vincent Mason, Springdale High -- 6-4

Dante Adams, Osceola -- 6-4

Cameron Mitchell, Vilonia -- 6-4

Quincy Johnson, Pulaski Robinson -- 6-4

Emmanuel Smith, Springdale Har-Ber -- 6-3

Long Jump

Quincy Johnson, Pulaski Robinson -- 22-0

Deontae Montgomery, North Little Rock -- 21-11.5

Cary McClain, Conway -- 21-11

Arthur Dale Jr., Forrest City -- 21-8

Tyrse Lair, Little Rock McClellan -- 21-7

Irijah Price, Texarkana -- 21-5

Jaydon Riley, Emerson -- 21-4

Emmanuel Smith, Springdale Har-Ber -- 21-3

Pole Vault

Haze Farmer, Lake Hamilton -- 17-3

Rhett Nelson, Trinity Christian -- 16-0

Michael Harris, Lake Hamilton -- 15-3

Trace South, Farmington -- 14-6

Ryan Roark, Fayetteville -- 14-6

Thomas Hutchinson, Vilonia -- 14-3

Kalob Carpenter, Nashville -- 14-0

Remington Bearden, Genoa Central -- 14-0

Sean Gouvion, Bentonville West -- 14-0

Shot Put

Mason Clark, Gentry -- 53-6

Chris French, Ashdown -- 50-3.5

Kyvin Carroll, Benton -- 50-2

Jaylon Coopwood, Earle -- 49-6.25

Bryant Parlin, Bentonville High -- 49-3.5

Hayden Wiatrek, Bentonville High -- 48-11

William Burgess, Lake Hamilton -- 48-2.5

Hayden Vanderpool, Harrison -- 48-0.25

Triple Jump

Demetrice Holliday, Batesville -- 47-3

Juwan Terry, North Little Rock -- 44-11

Stefan Banda, Bentonville West -- 44-7

Tyrell Hadley, Little Rock Parkview -- 44-2

Irijah Price, Texarkana -- 43-8

Draven Smith, Vilonia -- 43-8

Tyrse Lair, Little Rock McClellan -- 43-4

Ryan Johnson, Prescott -- 43-3

GIRLS

100

Jasmine Gordon, Arkadelphia -- 11.97

Grace Posey, Bentonville West -- 11.99

Tiana Wilson, Hamburg -- 12.05

Kamaria Russell, Little Rock Central -- 12.25

Carly Strong, Sheridan -- 12.35

Sierra Temple, Maumelle -- 12.39

Z'kiah Kuykandall, Gosnell -- 12.43

Raeghan Smithpeters, Springdale Har-Ber -- 12.44

200

Tiana Wilson, Hamburg -- 25.05

Kamaria Russell, Little Rock Central -- 25.49

Grace Posey, Bentonville West -- 25.51

Raeghan Smithpeters, Springdale Har-Ber -- 25.58

Carly Strong, Sheridan -- 25.60

Sydney Suggs, Bentonville High -- 25.76

Jasmine Gordon, Arkadelphia -- 25.98

Tajaia Paddio, Sylvan Hills -- 26.36

400

Sydney Suggs, Bentonville High -- 58.21

Grace Risenhoover, Rogers High -- 58.49

Carly Strong, Sheridan -- 59.44

Raeghan Smithpeters, Springdale Har-Ber -- 59.54

O'Shayla Muldrow, North Little Rock --1:00.40

Alexa Wright, Rogers High -- 1:00.63

Ann Dangha, Little Rock Hall -- 1:00.80

Baylee Barganier, Bentonville High -- 1:00.97

800

Lainey Quandt, Bentonville High -- 2:16.97

Lauren Turner, Cabot -- 2:18.63

Emily Robinson, Bentonville High -- 2:20.53

De'Sire Perez, Springdale Har-Ber -- 2:22.57

Josie Carson, Lake Hamilton -- 2:22.81

Hailey Day, Rogers Heritage -- 2:22.91

Ali Nachtigal, Rogers High -- 2:22.96

Anna Jeffcoat, Rogers High -- 2:23.45

1,600

Gracie Hyde, Benton -- 5:09.18

Lainey Quandt, Bentonville High -- 5:11.59

Rebecca Boushelle, Fayetteville -- 5:13.65

Anna Jeffcoat, Rogers High -- 5:15.05

Rebecca Boushelle, Fayetteville -- 5:15.12

Ali Nachtigal, Rogers High -- 5:17.84

Emily Efurd, Rogers High -- 5:19.70

Josie Carson, Lake Hamilton -- 5:20.05

3,200

Gracie Hyde, Benton -- 11:26.45

Hailey Day, Rogers Heritage -- 11:30.44

Rebecca Boushelle, Fayetteville -- 11:32.50

Ali Nachtigal, Rogers High -- 11:36.39

Anna Jeffcoat, Rogers High -- 11:38.28

Emily Efurd, Rogers High -- 11:39.49

Tori Willis, Bentonville High -- 11:40.13

Kaitlyn Christensen, Bentonville High -- 11:41.59

100 Hurdles

Claire Luallen, Maumelle -- 14.97

Kayla Scott, Bryant -- 15.37

Georgia Brain, Rogers High -- 15.43

Ally Swaim, Vilonia -- 15.54

Deborah Shaw, Bryant -- 15.80

Breya Clark, El Dorado -- 15.90

Taylor Conway, Conway -- 15.94

Sydney Griffo, Pulaski Mills -- 16.15

300 Hurdles

Johnaya Givens, Little Rock Parkview -- 46.62

Taylor Conway, Conway -- 46.70

Martie Shockley, Alma -- 47.02

Jaren Hernandez, Bentonville High -- 47.42

Ashlyne Silicott, Rogers High -- 47.67

Breya Clark, El Dorado -- 48.16

Claire Luallen, Maumelle -- 48.25

Avery Hughes, Bentonville High -- 48.33

4x100 Relay

Sylvan Hills -- 48.84

(Alexis Lee, Aliya Hatton, Mia Heard, Tajaia Paddio)

Bentonville West -- 49.33

Bentonville High -- 49.92

North Little Rock -- 50.11

Little Rock Central -- 50.26

Conway -- 50.62

Fayetteville -- 50.69

Rogers High -- 50.78

4x400 Relay

Bentonville High -- 4:02.03

(Sydney Suggs, Baylee Barganier, Trinity Walker, Lainey Quandt)

Rogers High -- 4:08.11

Cabot -- 4:13.13

Conway -- 4:13.62

Bryant -- 4:15.63

Little Rock Central -- 4:16.14

Sylvan Hills -- 4:16.28

North Little Rock -- 4:17.00

4x800 Relay

Rogers High -- 9:34.63

(Emily Efurd, Olivia Breazeale, Anna Jeffcoat, Ali Nachtigal)

Bentonville High -- 9:44.07

Fayetteville -- 9:52.74

Springdale High -- 10:11.26

Conway -- 10:10.35

Vilonia -- 10:22.17

Bentonville West -- 10:27.90

Cabot -- 10:33.32

Discus

Jasmine Franklin, Fayetteville -- 136-5

Demya Gunn, Beebe -- 125-3

Chastery Fuamatu, Gentry -- 117-11.75

Sierra Towles, Sylvan Hills -- 116-8

Madison Mallett, Russellville -- 114-4.5

Kenna Ebert, Springdale Har-Ber -- 112-3.75

Hannah Baxter, Batesville -- 110-10

Z Smith, Conway -- 110-0

High Jump

Sydney Lane, Rivercrest -- 5-7

Hannah Martin, Rogers High -- 5-4

Breya Clark, El Dorado -- 5-4

Lauren Godwin, Sheridan -- 5-3

Harlee Heath, Vilonia -- 5-2

Taylor Whitted, Watson Chapel -- 5-2

Sydney Billington, Bentonville High -- 5-2

Makaila Murphy, Sylvan Hills -- 5-1

Long Jump

Mia Heard, Sylvan Hills -- 19-6

Mikayla Slagle, Rogers High -- 18-0

Keiunna Walker, Lonoke -- 17-8.5

Sydney Suggs, Bentonville High -- 17-8

Ashlyne Silcott, Rogers High -- 17-8

Lydia York, Conway -- 17.7.5

Claire Luallen, Maumelle -- 17-7

Lauren Godwin, Sheridan -- 17-6.5

Pole Vault

Edie Murray, Lake Hamilton -- 13-0.25

Emily Roberts, Springdale Har-Ber -- 12-4

Chloe Christian, Bentonville High -- 11-8

Grace Cole, Lake Hamilton -- 11-6

Lauren Sutherland, Fort Smith Southside -- 11-0

Cassidy Mooneyhan, Pea Ridge -- 11-0

Kristen Gibbs, Fayetteville -- 10-8

Mackenzie Moring, Sheridan -- 10-8

Shot Put

Jasmine Franklin, Fayetteville -- 41-4

Chastery Fuamatu, Gentry -- 39-0

Cetra Dale, Pulaski Mills -- 38-5

Madison Mallett, Russellville -- 38-0

Kenna Ebert, Springdale Har-Ber -- 37-5

Stajah Hayes, Magnolia -- 36-4.5

Jekiyah Bullock, Texarkana -- 36-2

Jasmine Hamilton, Texarkana -- 36-1

Triple Jump

Adriana Kitchen, Fayetteville -- 38-3

Chassidy Jermany, Magnolia -- 37-3

Breya Clark, El Dorado -- 37-3

Mia Heard, Sylvan Hills -- 37-0

Shadiamond Love, Magnolia -- 36-10

Deborah Shaw, Bryant -- 36-6

Lauren Godwin, Sheridan -- 36-5

Tai'sheka Porchia, Camden Fairview -- 36-3.5

Preps Basketball on 04/03/2018

Log in to comment