Login

Unbeaten Ozark glad to have Ladd back

photo.caption|escapejs

OZARK --It's been a long journey to get back on the basketball court, but Ozark senior Hannah Ladd is glad to be back making an impact for the Lady Hillbillies.

Bret Nagel Ozark girls basketball coach

Conference Tournament Pairings

4A-1 Conference

At Lincoln

Girls

Tuesday

Game 1 No. 1 Berryville vs. No. 8 Shiloh Christian, 4 p.m.

Game 2 No. 2 Gravette vs. No. 7 Pea Ridge, 7 p.m.

Wednesday

Game 3 No. 3 Gentry vs. No. 6 Huntsville, 4 p.m.

Game 4 No. 4 Prairie Grove vs. No. 5 Lincoln, 7 p.m.

Friday

Game 5 Winner Game 1 vs, Winner Game 4, 4 p.m.

Game 6 Winner Game 2 vs. Winner Game 3, 7 p.m.

Saturday

Game 7 Third-place game, 4 p.m.

Game 8 Championship game, 7 p.m.

Boys

Tuesday

Game 1 No. 1 Pea Ridge vs. No. 8 Gentry, 5:30 p.m.

Game 3 No. 2 Gravette vs. No. 7 Lincoln, 8:30 p.m.

Wednesday

Game 2 No. 4 Prairie Grove vs. No. 5 Shiloh Christian, 8:30 p.m.

Game 4 No. 3 Berryville vs. No. 6 Huntsville, 5:30 p.m.

Friday

Game 5 Winner Game 1 vs. Winner Game 3, 5:30 p.m.

Game 6 Winner Game 2 vs. Winner Game 4, 8:30 p.m.

Saturday

Game 7 Third-place game, 5:30 p.m.

Game 8 Championship game, 8:30 p.m.

4A-4 Conference

At Pottsville

Girls

Monday

Game 1 No. 2 Pottsville vs. No. 7 Waldron, 6:20 p.m.

Tuesday

Game 2 No. 3 Dardanelle vs. No. 6 Booneville, 4 p.m.

Game 3 No. 4 West Fork vs. No. 5 Dover, 6:40 p.m.

Thursday

Game 4 No. 1 Ozark vs. Winner Game 3, 4 p.m.

Game 5 Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 6:40 p.m.

Saturday

Game 6 Third-place game, 2 p.m.

Game 7 Championship game, 6 p.m.

Boys

Monday

Game 1 No. 1 Pottsville vs. No. 8 Waldron, 5 p.m.

Game 2 No. 2 Ozark vs. No. 7 Dover, 7:40 p.m.

Tuesday

Game 3 No. 3 Subiaco Academy vs. No. 6 Dardanelle, 5:20 p.m.

Game 4 No. 4 Booneville vs. No. 5 West Fork, 8 p.m.

Thursday

Game 5 Winner Game 1 vs. Winner Game 4, 5:20 p.m.

Game 6 Winner Game 2 vs. Winner Game 3, 8 p.m.

Saturday

Game 7 Third-place game, 3:30 p.m.

Game 8 Championship game, 7:30 p.m.

3A-1 West Conference

At Greenland

Girls

Today

Game 1 Cedarville vs. Haas Hall, 4 p.m.

Game 2 Greenland vs. Mansfield, 6:40 .m.

Wednesday

Game 3 Elkins vs. Winner Game 1, 4 p.m.

Game 4 Charleston vs. Winner Game 2, 6:40 p.m.

Thursday

Game 5 Third-place game, 4 p.m.

Game 6 Championship game, 6:40 p.m.

Boys

Today

Game 1 Cedarville vs. Haas Hall, 5:20 p.m.

Game 2 Greenland vs. Mansfield, 8 p.m.

Tuesday

Game 3 Elkins vs. Winner Game 1, 5:20 p.m.

Game 4 Charleston vs. Winner Game 2, 8 p.m.

Thursday

Game 5 Third-place game, 5:20 p.m.

Game 6 Championship game, 8 p.m.

3A-1 East Conference

At Valley Springs

Girls

Today

Game 1 No. 1 Mountain View vs. No. 8 Yellville-Summit, 4 p.m.

Game 2 No. 4 Bergman vs. No. 5 Marshall, 7 p.m.

Tuesday

Game 3 No. 2 Melbourne vs. No. 7 Green Forest, 4 p.m.

Game 4 No. 3 Valley Springs vs. No. 6 Clinton, 7 p.m.

Thursday

Game 5 Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 4 p.m.

Game 6 Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 7 p.m.

Saturday

Game 7 Championship game, 6 p.m.

Boys

Today

Game 1 No. 1 Clinton vs. No. 8 Green Forest, 5:30 p.m.

Game 2 No. 2 Valley Springs vs. No. 7 Bergman, 8:30 p.m.

Tuesday

Game 3 No. 4 Melbourne vs. No. 5 Marshall, 5:30 p.m.

Game 4 No. 3 Yellville-Summit vs. No. 6 Mountain View, 8:30 p.m.

Thursday

Game 5 Winner Game 1 vs. Winner Game 3, 5:30 p.m.

Game 6 Winner Game 2 vs. Winner Game 4, 8:30 p.m.

Saturday

Game 7 Championship game, 7:30 p.m.

3A-4 Conference

At Perryville

Girls

Tuesday

Game 1 Perryville vs. Atkins, 4 p.m.

Game 2 Jessieville vs. Paris, 7 p.m.

Thursday

Game 3 Lamar vs. Winner Game 2, 4 p.m.

Game 4 Two Rivers vs. Winner Game 1, 7 p.m.

Friday

Game 5 Third-place game, 4 p.m.

Game 6 Championship game, 7 p.m.

Boys

Tuesday

Game 1 Two Rivers vs. Atkins, 5:30 p.m.

Game 2 Lamar vs. Paris, 8:30 p.m.

Thursday

Game 3 Jessieville vs. Winner Game 2, 5:30 p.m.

Game 4 Perryville vs. Winner Game 1, 8:30 p.m.

Friday’s games

Game 5 Third-place game, 5:30 p.m.

Game 6 Championship game, 8:30 p.m.

2A-4 Conference

At Johnson County Westside

Girls

Tuesday

Game 1 No. 6 Magazine vs. No. 7 Eureka Springs, 5 p.m.

Wednesday

Game 2 No. 4 Mountainburg vs. No. 5 Danville, 4 p.m.

Game 3 No. 3 JC Westside vs. Winner Game 1, 7 p.m.

Thursday

Game 4 No. 1 Lavaca vs. Winner Game 2, 4 p.m.

Game 5 No. 2 Hackett vs. Winner Game 3, 7 p.m.

Saturday

Game 6 Third-place game, 3 p.m.

Game 7 Championship game, 6 p.m.

Boys

Tuesday

Game 1 No. 6 Hackett vs. No. 7 JC Westside, 6:30 p.m.

Wednesday

Game 2 No. 4 Magazine vs. No. 5 Mountainburg, 5:30 p.m.

Game 3 No. 3 Danville vs. Winner Game 1, 8:30 p.m.

Thursday

Game 4 No. 1 Lavaca vs. Winner Game 2, 5:30 p.m.

Game 5 No. 2 Eureka Springs vs. Winner Game 3, 8:30 p.m.

Saturday

Game 6 Third-place game, 4:30 p.m.

Game 7 Championship game, 7:30 p.m.

1A-1 Northwest Conference

At Alpena

Girls

Monday

Game 1 No. 4 Lead Hill vs. No. 5 Decatur, 6 p.m.

Tuesday

Game 2 No. 1 Kingston vs. Winner Game 1, 4 p.m.

Game 3 No. 2 Omaha vs. No. 3 Alpena, 6:30 p.m.

Friday

Game 4 Championship game, 6 p.m.

Boys

Monday

Game 1 No. 4 Decatur vs. No. 5 Lead Hill, 7:15 p.m.

Tuesday

Game 2 No. 1 Omaha vs. Winner Game 1, 5:15 p.m.

Game 3 No. 2 Kingston vs. No. 3 Alpena, 7:45 p.m.

Friday

Game 4 Championship game, 7:15 p.m.

1A-1 East Conference

At North Arkansas College, Harrison

Girls

Monday

Game 1 No. 3 Western Grove vs. No. 6 Mount Judea, 4:45 p.m.

Game 2 No. 4 Deer vs. No. 5 Bruno-Pyatt, 7:15 p.m.

Tuesday

Game 3 Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 6 p.m.

Wednesday

Game 4 No. 2 St. Joe vs. Winner Game 3, 6 p.m.

Friday

Game 5 Championship No. 1 Jasper vs. Winner Game 4, 6 p.m.

Boys

Monday

Game 1 No. 3 Jasper vs. No. 6 St. Joe, 6 p.m.

Game 2 No. 4 Mount Judea vs. No. 5 Bruno-Pyatt, 8:30 p.m.

Tuesday

Game 3 Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 7:15 p.m.

Wednesday

Game 4 No. 2 Western Grove vs. Winner Game 3, 7:15 p.m.

Friday

Game 5 Championship No. 1 Deer vs. Winner Game 4, 7:15 p.m.

1A-1 West Conference

at St. Paul

Girls

Today

Game 1 No. 2 Scranton vs. No. 7 Hartford, 4 p.m.

Game 2 No. 3 Western Yell County vs. No. 6 Mulberry, 6:30 p.m.

Tuesday

Game 3 No. 4 St. Paul vs. No. 5 Oark, 4 p.m.

Thursday

Game 4 No. 1 County Line vs. Winner Game 3, 4 p.m.

Game 5 Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 6:30 p.m.

Friday

Game 6 Third-place game, 4 p.m.

Game 7 Championship game, 6:30 p.m.

Boys

Today

Game 1 No. 2 Scranton vs. No. 7 Oark, 5:15 p.m.

Game 2 No. 3 Mulberry vs. No. 6 Western Yell County, 7:45 p.m.

Tuesday

Game 3 No. 4 St. Paul vs. No. 5 Hartford, 5:15 p.m.

Thursday

Game 4 No. 1 County Line vs. Winner Game 3, 5:15 p.m.

Game 5 Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 7:45 p.m.

Friday

Game 6 Third-place game, 5:15 p.m.

Game 7 Championship game, 7:45 p.m.

This story is only available from our archives.

Log in to comment